Hovedværk om scenografi: SETTING THE STAGE

11/5 2017

Det ambitiøse hovedværk om scenografiens væren og betydning, SETTING THE STAGE, er i fuld gang med at blive udarbejdet. Projektet drives af Danske Scenografer og en række af foreningens medlemmer. Bogen gennemgår forskellige typer scenografi ved at følge arbejdet i billeder og tekst. SETTING THE STAGE forventes udgivet sommeren 2018.

 

SETTING THE STAGE kort fortalt

Formålet med udgivelsen af SETTING THE STAGE er at sætte spot på, hvad scenografi er i alle dets former, hvad faget kan, og hvorfor det er vigtigt. Bogen vil give offentligheden indsigt i den magi, scenografen er med til at skabe. Bogen er et stort anlagt visuelt værk, som giver læsere et unikt indblik i scenografens arbejde fra ide til færdigt produkt, hvad end der er tale om kostumedesign, lysdesign, udstillingsdesign, teaterscenografi eller produktionsdesign til film, tv eller animationsfilm.

 

Et værk med høj kvalitet

Til at dokumentere betydningen af scenografi såvel i skrift som i billeder er der indgået et samarbejde med to store kapaciteter, henholdsvis skribent Trine Ross og fotograf Tine Harden.

Trine Ross er en anerkendt kunstanmelder ved Politiken siden 1998. Hun er forfatter, foredragsholder, blogger, debattør, tv-vært, m.m. Af hendes omfattende forfatterskab kan blandt andet nævnes hendes seneste udgivelser ’Tine Louise Kortermand: Kunsten tæt på hverdagslivet’, 2013, ‘Peter Carlsen: Realitymaleri’ (med Torben Weirup), 2015 samt ‘Jane Maria Petersen: Phone Rome Phone Home’, 2016. Ligeledes har hun igennem årene bidraget til opslagsværker som Den Store Danske Encyklopædi, Weilbachs Kunstnerleksikon og Politikens Kunstleksikon.

Tine Harden har udgivet en lang række bøger, senest den anmelderroste ’I fremmed havn’, 2016 sammen med Lone Kuhlmann om de danske sømandskirker. Hun har igennem sit mangeårige virke arbejdet med at dokumentere kunst og kultur lige fra portrætter til Statens Kunstfonds jubilæumsbog til stills til tv-serien ’Forbrydelsen’. Tine Harden er en overordentlig velfunderet og vidtfavnende fotograf. Hendes billeder ejer en særlig intensitet og autenticitet, og hun vil være den helt rette til at portrættere scenografernes arbejde i SETTING THE STAGE.

 

Udgivelse og finansiering

SETTING THE STAGE udgives på forlaget Lindhardt og Ringhof i samarbejde med Danske Scenografer, der også medfinansierer projektet, der på grund af dets høje kunstneriske ambitions- og kvalitetsniveau ikke er bæredygtigt i kommerciel forstand. Udover foreningens bidrag er man også i gang med at ansøge fonde om midler, så udgivelsen kan realiseres i løbet af sommeren 2018.