Oplev den unge Werthers lidelser i Kødbyen

30/1 2020

Danske Scenografer har den fornøjelse at invitere til en stor Goethe klassiker i ny forklædning, når "denungewertherslidelser" sættes op på S/H i Kødbyen i København. Efter forestillingen vil der være samtale med scenograf Nathalie Mellbye. Forestillingen er en samproduktion med Aarhus Teater og har modtaget flotte anmeldelser.

Hvor og hvornår

S/H, Staldgade 28-30, Kbh. V., lørdag den 22. februar 2020 kl. 17.00.

Tilmelding

Tilmelding senest den 9. februar 2020. Prisen er 50 kr., der betales ved indgangen.

Om forestillingen

denungewertherslidelser er Goethes udødelige roman, der startede en lavine af selvmord, lagt i hænderne på den eksperimenterende instruktør Sargun Oshana. “Så uroligt et hjerte som mit har du aldrig mødt.” Werther kan ikke være i sin egen krop. Han er dybt forelsket i Lotte, men Lotte er forlovet med Albert. Det æder Werther op. Hans følelser bliver en afgrund i hans indre, han kan ikke være i fred for sit forelskede hjerte og drives til vanvid. Goethes roman ”Den unge Werthers lidelser” fra 1774 er et af romantikkens hovedværker. En klassisk Sturm und Drang-fortælling om en kolerisk og romantisk ung mand, som går til grunde i afmagt over umulig kærlighed. Da romanen udkom, fulgte en hysterisk selvmordsbølge blandt unge, der led af weltschmerz og ulykkelig kærlighed, og af samme grund blev den forbudt flere steder, bl.a. i København.

Instruktøren Sargun Oshana modtog sidste år teaterjournalisternes pris, Teaterkatten, for sine kompromisløse og nyskabende opsætninger som husinstruktør på Aarhus Teater. Samme greb tager han på denungewertherslidelser og kampen mellem konvention og kærlighed. Her får du et passioneret trekantdrama, hvor alle har ønsket om at elske og blive elsket. Ønsket om at finde sjælefred i kærligheden. Ønsket om at elske til det allersidste. Forestillingen er en samproduktion med Aarhus Teater.

Læs mere HER